Dlaczego warto nauczyć dziecko jazdy na łyżwach i co właściwie ona daje, jak wpływa na organizm naszych najukochańszych pociech? W końcu jest to aktywność mocno urazowa – czy zatem warto ryzykować? Uważam, że w dobie dzisiejszych czasów, kiedy dzieci tak dużo korzystają z telefonów, każde oderwanie ich od ekranu smartfona jest jak na wagę złota. Rodzice młodszych dzieci pewnie jeszcze nie znają tego problemu, ale tych starszych na pewno tak (10 lat i więcej). Jazda na łyżwach to przede wszystkim czas spędzony w ruchu na świeżym powietrzu – to zawsze wartość dodana.

W naszym mieście utworzyli lodowisko – bezpłatne, płaci się tylko za wypożyczenie łyżew. Warto rozejrzeć się, czy i w Twojej miejscowości nie zostało zorganizowane takie sezonowe lodowisko. Aż żal nie skorzystać, ponieważ jazda na łyżwach to nie tylko świetna zabawa, ale też cała masa korzyści dla zdrowia i rozwoju dziecka. Jakich? Już piszę.

Co daje dzieciom jazda na łyżwach? 10 korzyści

Rozwijanie umiejętności motorycznych – jazda na łyżwach to doskonałe ćwiczenie równowagi, koordynacji ruchowej i kontroli nad własnym ciałem.

Ćwiczenie całego ciała – w trakcie jazdy na łyżwach pracują duże grupy mięśniowe, co przyczynia się do wzmocnienia nóg, pośladków, brzucha i pleców.

Poprawa kondycji fizycznej – jeżdżenie na łyżwach to skuteczna forma treningu aerobowego, która poprawia wydolność serca i układu oddechowego.

Świeże powietrze – korzystanie z lodowiska na świeżym powietrzu dostarcza dodatkową dawkę tlenu i poprawia samopoczucie.

Rozwijanie umiejętności sportowych – łyżwy dla dzieci to preludium do nauki innych sportów zimowych, takich jak hokej na lodzie czy łyżwiarstwo figurowe.

Radość i endorfiny – aktywność fizyczna wyzwala endorfiny, hormony szczęścia, które poprawiają nastrój i zmniejszają stres.

Nowe znajomości – to szansa dla dzieci na zawarcie nowych znajomości i wspólną zabawę.

Sezonowa atrakcja – jazda na łyżwach jest dostępna głównie w sezonie zimowym, co sprawia, że staje się wyjątkową atrakcją dostępną tylko w określonym okresie roku, ale kto wie, może zachęci Twoją pociechę do jazdy na rolkach w sezonie wiosenno-letnim?

Kreatywność i wyobraźnia – dzieci mogą rozwijać swoją kreatywność, bawiąc się na lodowisku, próbując różnych ruchów i układów.

Podnoszenie pewności siebie – pokonywanie własnych ograniczeń na lodowisku może zwiększać u twojej pociechy pewność siebie. Dziecko uczy się, że są w stanie radzić sobie z nowymi wyzwaniami. Myślę, że jest to dla niego bardzo budujące.

Jak przygotować dziecko do jeżdżenia na łyżwach? O czym trzeba pamiętać?

Przede wszystkim istotny jest tu aspekt bezpieczeństwa. Na pewno zastanawiasz się, co zrobić, żeby jazda na łyżwach była bezpieczna dla dziecka. Po pierwsze kask, który będzie chronić jego głowę w trakcie ewentualnego upadku na lodzie. Najlepiej, aby dziecko miało własny kask, ale jeśli takiego nie posiada, zazwyczaj można wypożyczyć go przy lodowisku. Jazda w kasku to nie obciach. Ważne, aby dziecko wiedziało, dlaczego kask przy tego typu aktywnościach jest ważny. W skrajnych sytuacjach kask może uratować życie. Zawsze o tym pamiętaj.

Kolejną rzeczą, o której warto pomyśleć wcześniej, jest odpowiedni ubiór – jednocześnie wygodny i ciepły. Nie może krępować ruchów. Na pewno przydadzą się rękawiczki. Mimo ruchu, ręce mocno marzną, powodując duży dyskomfort.

Jeśli planujecie dłuższy pobyt na lodowisku, zabierz ciepłą herbatę w termosie, która rozgrzeje i doda energii w trakcie przerw od ślizgania.

Wybierz zorganizowane lodowisko, wchodzenie na zamarznięte jezioro może być bardzo niebezpieczne. Ostatnią rzeczą, o której trzeba wspomnieć, jest zapoznanie się z zasadami obowiązującymi na lodowisku: nie można jeździć pod prąd i wykonywać gwałtownych manewrów, jeśli obok jeżdżą inne dzieci. Może skończyć się to poważną kontuzją.

Jazda na łyżwach to świetny pomysł na rodzinne spędzanie czasu w zimę

Zimą o wiele trudniej zapewnić dzieciom atrakcje. Czas, który można spędzić na zewnątrz, skraca się przez warunki pogodowe. Wypad na łyżwy to fajny pomysł na nudę w trakcie ferii, a także miła odskocznia od codziennych zajęć i obowiązków. Każda pora roku ma swoje zalety. Zima to śnieg i lód, ale też szalone zjazdy na sankach, lepienie bałwana, narty i łyżwy. Byłoby szkoda zmarnować jej potencjał.

 

 

Udostępnij