Reportaż medyczny cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Do tej pory wydawnictwa stawiały na książki, przybliżające środowisko lekarzy, ratowników medycznych i położnych, a ludzie te opowieści pokochali. Ja też!

Trudno powiedzieć, dlaczego tak długo nikt nie podjął się opisania najliczniejszej grupy zawodowej w szpitalu, jaką stanowią pielęgniarki. Być może praca w tym zawodzie postrzegana jest jako coś, o czym za wiele napisać się nie da, tym bardziej całej książki, a przecież absolutnie to nieprawda, o czym wszyscy doskonale wiemy.

Za granicą wydano bardzo dużo książek, przedstawiających pracę personelu pielęgniarskiego od kuchni. W dodatku są chętnie kupowane, zarówno przez pielęgniarki, jak i osoby niezwiązane ze środowiskiem medycznym. Dlatego nie mogę doczekać się premiery, a warto wspomnieć, że są to jedne z pierwszych książek w Polsce, przedstawiające szpitalną rzeczywistość z perspektywy pielęgniarki. Ciekawi tytułów? Proszę bardzo, oto one:

W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy

 

Weronika Nawara jest pielęgniarką i blogerką, prowadzącą fanpage W czepku urodzona i stronę www. Książka powstała na kanwie rozmów z pielęgniarkami, zarówno tymi posiadającymi długoletni staż w zawodzie, jak i z tymi, które weszły w jego progi całkiem niedawno. W opisie książki możemy przeczytać:

“To były długie godziny rozmów z pracownikami różnych oddziałów i szpitali z wielu miast i placówek. Rozumiejąc ich przeżycia, analizując przemyślenia i wspominając własne doświadczenia, jeszcze głośniej mogę powtórzyć jedno z moich ulubionych pytań:

Jestem pielęgniarką, a jaka jest twoja supermoc?”

Nie mogę doczekać się tej premiery. To pierwsza w Polsce książka o pielęgniarkach, napisana przez pielęgniarkę. Wydawnictwo Otwarte.

Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia

Marianna Fijewska to dziennikarka, która nie boi się trudnych tematów. Jej publikacje możemy znaleźć m.in. na WP w dziale kobieta. Książka to kolejna część cyklu wydawnictwa WAB (pierwsza to Ginekolodzy. Tajemnicy gabinetów, I. Komendołowicz), odsłaniającego najmniejsze zakamarki naszego systemu opieki zdrowotnej z osobistej perspektywy osób, które w nim pracują. Przeżycia, wspomnienia, emocje, pytania bez odpowiedzi. Czy w Tajemnicach pielęgniarek będzie podobnie? Autorka nakreśliła portret naszego środowiska. Jaki będzie? Też jesteście ciekawi?

W opisie książki możemy przeczytać:

“To one są „przy łóżku” pacjenta, stale poddane ocenie – pacjentów, rodzin, lekarzy. Wzbudzają skrajne emocje – od uwielbienia, poprzez lekceważenie, po agresję. Młode i stare, wykształcone i przyuczone, entuzjastyczne i zgorzkniałe. Zbyt nisko opłacane. Przepracowane.

Przestały milczeć. Opowiadają o sobie, o trudnych warunkach pracy, o chorych relacjach ze zwierzchnikami, o wzajemnych konfliktach.”

 

Pielęgniarki. Sceny ze szpitalnego życia

 

 

Opowieść o życiu w jego najkruchszej fazie. Christie Watson jest pielęgniarką z ponad 20-letnim stażem pracy. Specjalizuje się w pielęgniarstwie pediatrycznym i ratunkowym. Odsłania kulisy pracy m.in. na intensywnej terapii wcześniaków, onkologii, SOR i bloku operacyjnym. Książka zagraniczna, przetłumaczona przez wydawnictwo Marginesy. W opisie możemy przeczytać:

“Przekonamy się, że ten najbardziej niedoceniany z zawodów to źródło podstawowej opieki i życzliwości. Zbyt rzadko słyszymy głos pielęgniarek, a Christie jest tak szczera, mądra i przenikliwa, że godnie oddaje im sprawiedliwość.”

Choć zagraniczne realia pracy znacznie różnią się od naszych, niektóre rzeczy pozostają niezmienne. Na pewno przeczytam tę książkę. Wiem, że jest jeszcze kilka zagranicznych książek wartych przetłumaczenia i wydania w Polsce. Mam nadzieję, że wydawnictwo Marginesy nie poprzestanie na tej jednej.

Udostępnij